„Cardboard art“ na míru?

plzeňská moving station gallery vystavuje krabice z box48

Když jsme startovali projekt BOX48.cz chtěli jsme umožňit rychlou kartonážní výrobu bez nutnosti složitě řešit výsekové formy a minimální odběry všem. Překvapila nás ale také aktivita mnoha umělců, kterým se takto otevřela cesta k pevným krabicím, které si do svých uměleckých děl a instalací mohou namodelovat na míru. Jedním z našich krabicových umělců je i Vít Čechmánek, který představil koncept „místa, zážitky, hledání“.

Vít Čechmánek pro své dílo využil klopové krabice

Věděl jsem že budu potřebovat hodně materiálu a že budu muset držet cenu dole, karton se tedy sám dost nabízel...
MgA. Vít Čechmánek
Umělec
Vizualizace skluptury z kartonových krabic

Můžete popsat základní principy Vaší tvorby? Nechal byste nás nahlédnout do Vaši „kuchyně“?

Většinou to zabere hodně návštěv místa, kde se má odehrát moje instalace. Snažím se sledovat situaci ať už světla, měřítka a vztahy prostoru a člověka. To je pro mne vždy důležité, ať už stávající prostor pouze doplňuji o nový objekt, nebo jej celý přestavuji. Své práce se snažím instalovat mimo galerijní prostor, v programu  mám snahu své práce ukazovat všem a částečně tak napravovat jinak za mne rigidní současné umění. Svou prací se pak snažím měnit zaběhlé principy daného místa, ať už změnou pohybu, novou situací světla, nebo vytvořením nových prostorů. Rád vytvářím místa, místnustky a skrýše, intimní zóny. Zde probíhá konfrontace našeho těla s novým objektem a tím i nový zážitek. Možnost přenést se je mojí hlavní náplní práce.

Kde vznikla myšlenka použít pro Vaše poslední dílo karton?

Každá práce je na začátku velká idea, pro kterou se musí hledat řešení. Když už má pak člověk více zkušeností, tak už nápad přichází i s představou řešení. Každému občas přijde velká krabice a když ji postaví doprostřed místnosti tak si říká páni!!!

Jak se vám s kartonem pracuje? Jsou nějaká úskalí práce s kartonem nebo na Vás působí jako materiál snů 😊?

S kartonem se mi pracuje velmi dobře, v aktuálním projektu mi moc pomohl. Chtěl jsem svou práci trochu odlehčit. Chtěl jsem svobodně stavět velké hmoty, bez konstrukcí, základů, vrtaní, ale přitom ve měřítku regulerní stavby. Často je naše výtvarná práce dost limitovaná našimi obavami o nákladnost a náročnost. S tím že ty objekty teď budou z kartonu, tak to vše odpadá. Můžu tedy vyzkoušet a vytvořit spoustu scénářů na které jsem do teď pouze myslel. A to bezpečně a v relativně krátkém čase.

Karton je určitě materiál snů, v hodně dětských pokojích jsem viděl vysněné bunkry a hrady právě z kartónu.

Uvažujete o použití kartonů v další práci? Jaký další projekt připravujete?

Určitě uvažuji o pokračování s prací s krabicemi a kartónem. Už mám pár nápadů. Instalaci, kterou teď budu prezentovat v Plzni beru jako první vykopnutí, které by mělo mít pokračování. Výtvarných prací  a uměleckých děl, které by přesahovali malé sokly pro sochy a rámy obrazů zas tam moc není. Chtěl bych tedy i mimo jiné prezentovat, že se to dá a že to nemusí být náročné překročit jisté pohodlné měřítko. Samozřejmě za předpokladu, že takový typ konfrontace s divákem hledáte. 

Seznam důvodů proč je Box48.cz ten správný systém pro vás a vaše podnikání

Systém box48.cz neustále vyvíjíme na základě vašich podnětů. Zpětná vazba je pro nás dar a díky ní se rychleji zdokonalujeme

Seznam dalších novinek budeme pravidelně zveřejňovat. V případě, že máte jakýkoliv dotaz neváhejte nás kontaktovat ZDE.

Pozn. redakce: Zdroj článku –  https://www.mynappa.com/  a https://protisedi.cz/rozhovor-jak-se-dela-ceske-kimci/(rozhovor se zaměstnanci)

Recommended Posts